Töölepingus sisalduva konkurentsipiirangu kehtivusest

Töölepingu seaduse § 23 lõige 1 sätestab, et tööandja ei tohi keelata töötajal töötada teise tööandja juures, välja arvatud, kui pooled on sõlminud konkurentsipiirangu kokkuleppe.

Konkurentsipiirangu kokkuleppega võtab töötaja kohustuse mitte töötada tööandja konkurendi juures või mitte tegutseda tööandjaga samal majandus- või kutsetegevuse alal. Töölepingu seaduse § 23 lõike 1 järgi tuleb tööandjal ja töötajal konkurentsipiirangu sätestamisel kokku leppida, kes on tööandja konkurendiks ning milles seisneb konkureeriv tegevus, mis võib tööandjat kahjustada. Kuivõrd piirang peab olema proportsionaalne tööandja kaitstava huviga (piirangu mõistlikkuse kriteerium), on oluline tuvastada, et konkurent tegutseb sisuliselt tööandjaga samas tegevusvaldkonnas. See tähendab, et tuleb võrrelda kahe äriühingu sisulist tegevust (sama kaubagrupi toodete müük vms). Samuti on oluline tuvastada, et töötaja töö konkurendi juures on sisuliselt seotud endise tööandja konkureeriva tegevusega. See tähendab, et töötajale ei saa olla keelatud igasugune töö konkurendi juures, vaid üksnes tegevused teisel töökohal, mis võib töötaja endise tööandja majandustegevust mõjutada (Riigikohtu 12.03.19 otsus tsiviilasjas nr 2-15-16682/73, p 16).

Töölepingu seaduse § 23 lõike 2 järgi võib konkurentsipiirangu kokkuleppe sõlmida, kui see on vajalik, et kaitsta tööandja erilist majanduslikku huvi, mille saladuses hoidmiseks on tööandjal õigustatud huvi, eelkõige, kui töösuhe võimaldab töötajal tutvuda tööandja klientidega või tootmis- ja ärisaladusega ning nende teadmiste kasutamine võib tööandjat oluliselt kahjustada (tööandjal on õigustatud põhjus piirangut kehtestada, sest töötaja töösuhtes omandatud teadmised võivad tööandjat oluliselt kahjustada). Töölepingu seaduse § 23 lõike 3 järgi peab konkurentsipiirang olema ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud (piirang on proportsionaalne tööandja kaitstava huviga ning töötajale on arusaadav, millisel territooriumil, kui kaua ja millise tegevuse kohta piirang kehtib).

Töölepingu seaduse § 23 lõike 4 kohaselt on samas paragrahvis sätestatud nõudeid rikkudes sõlmitud kokkulepe tühine. Kõnealuse regulatsiooniga tagatakse tööandja ja töötaja huvide tasakaalustatud kaitse: kaitstakse tööandja ärihuvi, et töötaja ei osutaks talle konkurentsi, ning töötaja huvi, et talle kehtestatud vaba eneseteostuse piirangud oleksid mõistlikud ja äratuntavad.

Viidatud Riigikohtu lahendi nr 2-15-16682/73 punktides 12-13 on kohus selgitanud, et kui konkurentsipiirangu kokkulepe ei vasta kõigile töölepingu seaduse §-s 23 sätestatud nõuetele, ei ole see kehtiv ning hageja ei saa nõuda kostjalt kokkuleppe rikkumise eest leppetrahvi. Konkurentsikeelu ulatuse üle otsustamiseks tuleb lähtuda nii töölepingu seaduses sätestatust kui ka kokkuleppes kokkulepitust. Töölepingu seaduse § 23 lõikes 3 sätestatud piirangu töötajale äratuntavuse kriteeriumi kontrollimisel (hinnangu andmisel sellele, kas töötajale pidi olema talle kehtestatud konkurentsipiirangu ulatus arusaadav) tuleb juhul, kui piirangu ulatus on kindlaks määratud ebaselgelt või seda ei ole kindlaks määratud, poolte tahe kindlaks teha sellekohast kokkulepet tõlgendades. Tuvastatud asjaolud ei anna alust lugeda vaidlusalune kokkulepe sõlmituks tööandja tüüptingimustel võlaõigusseaduse § 35 lõike 1 kohaselt, mille puhul tuleb tüüptingimuste tõlgendamiseks kohaldada võlaõigusseaduse §-s 39 sätestatud erireeglit. Konkurentsipiirangu kokkuleppe kui võlaõigusliku lepingu tõlgendamisel kohaldub võlaõigusseaduse § 29.

Töölepingu lõppedes kohalduvast konkurentsipiirangust

Töölepingu seaduse § 24 lõike 1 kohaselt kehtib pärast töölepingu lõppemist kohaldatav konkurentsipiirangu kokkulepe üksnes juhul, kui see:

  • vastab töölepingu seaduse § 23 lõigetes 2 ja 3 sätestatud tingimustele (TLS § 24 lg 1 p 1);
  • on sõlmitud kirjalikult (TLS § 24 lg 1 p 2);
  • selle eest makstakse hüvitist vastavalt sama paragrahvi lõikele 3 (TLS § 24 lg 1 p 3);
  • see on sõlmitud kuni üheks aastaks arvates töölepingu lõppemisest (TLS § 24 lg 1 p 4).

Tööandja ei saa tugineda töölepingu seaduse § 24 lõikes 1 kehtestatud nõudeid rikkudes sõlmitud kokkuleppe tühisusele, kui töötaja täidab kokkulepet (TLS § 24 lg 2). Tööandja maksab töötajale konkurentsipiirangu kokkuleppest kinnipidamise eest pärast töölepingu lõppemist igakuist mõistlikku hüvitist (TLS § 24 lg 3).

Tallinna Ringkonnakohus nõustus 06.09.19 tsiviilasjas nr 2-18-14568 otsuse punktis 11 maakohtu seisukohaga, et hüvitis umbes 23% töötaja töötasust ei ole hüvitisena töölepingu seaduse § 24 lõike 3 mõttes mõistlik. Hüvitise suuruse määramisel tuleb arvesse võtta konkurentsipiirangu mõju töötaja sissetulekule ning mida ulatuslikumalt on piiratud töötaja õigus oma erialasel tööl edasi töötada, seda suurem peab olema hüvitis, et kompenseerida töötajale võimalik sissetuleku vähenemine. Hüvitise suurus peab olema õiglane ja kompenseerima töökohavaliku piirangut (Riigikohtu 23.05.11 otsus tsiviilasjas nr 3-2-1-39-11, p 14). Vähenenud sissetulek on eelduslikult töötasu, mida töötaja kuni töölepingu lõpetamiseni sai (Tartu Ringkonnakohtu 28.01.19 otsus tsiviilasjas nr 2-18-3488, punkt 8).

Tallinna Ringkonnakohus on 14.05.21 otsuses tsiviilasjas nr 2-19-8851 punktis 30 selgitanud, et see, et tööandja pole kunagi nõudnud töötajalt konkurentsipiirangu täitmist ega selle eest tasunud, ei tähenda, et töötaja ei pidanud konkurentsipiirangut järgima ja tööandja oleks vabanenud oma kohustustest ainuüksi seetõttu, et ta ei ole oma kohustusi täitnud. Seadusest ei tulene töötajale kohustust, mille kohaselt peab töötaja tööandjat teavitama sellest, et kavatseb täita konkurentsipiirangut. Seega tuleb tööandjal tasuda töötajale hüvitist.

Allikas:  RAND Õigusbüroo

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll