Muutuvtunnikokkulepet võiks lubada kasutada ka väiksemates kaubandusettevõtetes

Riigikogu menetlusse on jõudnud töölepingu seaduse muudatus, mis võimaldab jaekaubandussektori suurematel tööandjatel ja töötajatel sõlmida muutuvtunnikokkuleppeid. Kaubanduskoda peab muudatust igati positiivseks ja vajalikuks, kuid tegime ettepaneku lubada paindlikumaid töölepinguid sõlmida ka nendel kaubandusettevõtjatel, kellel on vähem kui kuus töötajat.

Eelnõu võimaldab jaekaubanduse tegevusalal tegutseval tööandjal sõlmida kirjalikus vormis muutuvtunnikokkulepe töötajaga, kes töötab osalise tööajaga seitsmepäevase ajavahemiku jooksul 12 tundi või enam ja kelle tunnitasu on vähemalt 1,2-kordne töötasu alammäär.

Lisaks näeb eelnõu ette täiendavaid tingimusi muutuvtunnikokkuleppe osas. Näiteks võib muutuvtunnikokkuleppe järgi töötaja lisaks kokkulepitud tööajale teha kuni kaheksa tundi tööd seitsmepäevase ajavahemiku jooksul (muutuvtunnid). Kokkulepitud tööaeg ja muutuvtunnid kokku ei tohi ületada täistööaega.

Töötajal on eelnõu kohaselt õigus muutuvtundide tegemisest keelduda. Muutuvtundidega nõustumist peab tööandja iga kord kinnitama kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kirja või sõnumi teel). Lisaks peab tööandja teavitama töötajat muutuvtundide alusel töötamise vajadusest vähemalt 24 tundi ette.

Eelnõus on ka täpsustatud, et muutuvtunnikokkulepe kehtib üksnes juhul, kui kokkuleppe koostamise algatab töötaja kirjalikus vormis, tööandja peab töötaja muutuvtundide üle eraldi arvestust ning kokkulepe ei ole sõlmitud rohkem kui 17,5 protsendiga tööandja töötajatest.

Muutuvtunnikokkuleppeid võiks lubada ka alla kuue töötajaga tööandjatele

Viimasest piirangust tuleneb, et kui tööandjal on alla kuue töötaja, siis ei ole võimalik muutuvtunnikokkuleppeid oma töötajatega sõlmida. See tähendab, et suurel osal jaekaubanduse valdkonna tööandjatest tegelikult ei ole võimalust muutuvtunni kokkuleppeid sõlmima hakata.

Kaubanduskoda tegi riigikogule ettepaneku muuta eelnõud selliselt, et kui tööandjal on vähem kui kuus töötajat, siis on tal lubatud sõlmida muutuvtunnikokkulepe ühe töötajaga. Muutuvtunnikokkuleppe sõlmimise võimaluse laiendamine ka ülejäänud jaekaubanduse tööandjatele võimaldaks ka väiksematel jaekaubandusettevõtetel tulla paremini toime töömahu muutlikkusega ning kaasata tööjõudu paindlikumalt.

Paindlikumaid tööaja kokkuleppeid võiks edaspidi lubada ka teistes sektorites

Lisaks jaekaubandusele on muutuvtunnikokkulepete järele vajadus ka teistes sektorites. Praegu piloteeritakse kompromissi korras muutuvtunnikokkulepete kasutamist esialgu tähtajaliselt ning vaid jaekaubandussektoris. Jaekaubandus on valdkond, kus sealse töömahu ja tööjõuvajaduse muutlikkuse tõttu on vastav paindlikkus vajalik. Paindlikum tööaja korraldus aitab muutlikkusega paremini toime tulla, kaasata vajadusel rohkem tööjõudu ja seeläbi anda ka tööd rohkematele inimestele ning ilmselt vähendada ka võlaõiguslike lepingute kasutamist.

Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt 2021. aasta 1. juulil ning kehtivad tähtajaliselt kuni 2023. aasta 31. detsembrini. Riigikogu menetluses oleva eelnõuga saab tutvuda SIIN.

Loe lähemalt koja seisukohti muutuvtunnikokkulepete osas siin.

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll