Valitsus otsustas haiguspäevade hüvitamise teisest päevast

Peaminister Jüri Ratase sõnul jõudis valitsus kokkuleppele haiguspäevade hüvitamise osas: teisest viienda päevani hüvitab kulud tööandja ja kuuendast päevast edasi haigekassa.

Ratas rõhutas pressikonverentsil, et see on ajutine meede, mis hakkab kehtima 2021. aasta 1. jaanuarist kuni 30. aprillini. “See eeldab, et loomulikult riigikogu kiidab heaks ka vastava seadusemuudatuse,” märkis ta.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel teeb sotsiaalminister Tanel Kiik valitsuse nimel parlamendile ettepaneku algatada vastavad seadusemuudatused.

Ratase sõnul võib see prognooside järgi tuua lisakulu suurusjärgus 5 miljonit eurot ja valitsusel on plaan pool sellest summast leida oma reservidest.

“Suure tõenäosusega see eraldus toimub siis järgmisel aastal, kuna ta hakkab kehtima järgmisel aastal, ja haigekassa siis peab kasutama ka siin oma reservvahendeid kahe ja poole miljoni euro ulatuses,” lisas Ratas.

Haiguspäevade hüvitamine alates teisest päevast aitab säilitada töötajate sissetulekuid haigestumisel, vähendab haigena tööl käimise riski ning aitab seeläbi piirata COVID-19 haiguse levikut, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

“Haiguse leviku piiramiseks on oluline, et muudatus võimaldab maksta samasugustel tingimustel hüvitist ka nakatunute lähikontaktsetele,” ütles Kiik.

Valitsuses heakskiidu saanud eelnõus (257SE) täpsustatakse, et töötajate omavastutus haiguspäevade hüvitamisel väheneb senise kolme päeva asemel ühele päevale. Lisaks muutub tööandjate vastutus haigushüvitiste tasumisel ning edaspidi on tööandjate vastutus hüvitada töötajatele 70 protsenti töötaja keskmisest töötasust haiguse teise kuni viienda päevani.

Ühtlasi suureneb haigekassa vastutus, kes edaspidi kompenseerib haigushüvitise kulud alates kuuendast haigestumise päevast.

Uus regulatsioon on kavandatud kehtima 1. jaanuarist kuni 30. aprillini väljastatud töövõimetuslehtedele.

Loe veel: 
Töövõimetuslehe ajutised muudatused 
Sotsiaalkomisjon toetas haiguspäevade hüvitamise korra ajutist muutmist

Riigikogu asub arutama esimeste haiguspäevade hüvitamise eelnõu

18.11.2020

Riigikogus tuleb kolmapäeval esimesele lugemisele sotsiaaldemokraatide algatatud esimeste haiguspäevade hüvitamise seaduseelnõu, mille keskseks eesmärgiks on hoida ära nakkuse levikut töökohtadel ja võidelda nii paremini COVID-19-ga.

Esimesed kaheksa haiguspäeva kuuluvad sotsiaaldemokraatide eelnõu järgi hüvitamisele riigi ja tööandjate koostöös – 40 protsenti haigestunud inimese töötasust hüvitab haigekassa ja teise 40 protsenti tööandja. Üheksandast haiguspäevast kannab kulud haigekassa. Praegu töötajad kolme esimese kolme kodus oldud päeva eest haigusraha ei saa, mistõttu on paljud inimesed sunnitud kergemate haigusnähtudega tööl käima.

“Tegime haiguspäevade heldema hüvitamise ettepaneku kaks kuud tagasi. Vahepeal on nakatumiskordaja ohtlikult üles roninud ja prognoosid hindavad, et aasta lõpuks võib Eestis vajada juba 500 inimest haiglaravi. Just tööealiste inimeste haigestumise suured numbrid on valitsuse kuust kuusse veniva otsustamatuse tagajärg,” ütles Sikkut. “Töökohakollete kaotamiseks ja viirusest jagu saamiseks tuleb haigusnähtudega inimestele maksta haigusraha.”

Kui esimesed haiguspäevad kuuluvad hüvitamisele, siis aitab see ka vältida suuremate piirangute kehtestamist ja veel sügavamat majanduslangust, lisas Sikkut.

Sotsiaaldemokraadid taotlevad esimeste haiguspäevade hüvitamist ka 2021. aasta riigieelarve kaudu. Eelarvele tehtud muudatusettepanekuid hakkab riigikogu hääletama oma kolmapäevasel istungil.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll