Ettevõtjad võiksid aktiivsemalt investeerida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

SEB Panga korraldatud finantsjuhtide konverentsil esinenud Eesti Panga ökonomist Kaspar Oja märkis, et rahvusvaheline kaubandussõda kujutab endast Eesti majandusele suurimat riski, kuid tõsiseid ülekuumenemise märke ei ole. Siiski võiks ettevõtjad aktiivsemalt investeerida ning riik rohkem kulusid kontrollida.

Nii eratarbimine kui ka eksport kasvavad küllaltki kiiresti, kuid murelikuks teeb investeeringute langus. “Võiks arvata, et kui majanduses on head ajad ja kõrgem kasumlikkus, siis investeeritakse rohkem, aga nii see ei ole,” ütles Oja. Tema sõnul on oluline komponent ehitusinvesteeringud, mis kaasnevad ettevõtete puhul sageli teiste
investeeringutega – näiteks peab seadmete hankimisel ehitama uue tootmishoone. Kuid ettevõtete kinnisvarainvesteeringud pigem stagneeruvad, samas kui riik ehitab uusi hooneid ning kasvavad majapidamiste investeeringud kinnisvarasse. “Praegu on Eesti ettevõtete investeeringud suhtena lisandväärtusesse väiksemad kui EL-s keskmiselt. Varem oli teistsugune olukord,” sõnas Oja.

Kui rääkida ülekuumenemisest, siis ettevõtted on nii arvanud juba mõnda aega, aga riigipoolne eelarvepoliitika ei ole järele tulnud ning hoopis on suurendatud kulusid.

Majanduskasvu mootoriks peetakse ehitust ja sisenõudlust, kuid Oja sõnul on ka kõrge lisandväärtusega teenuste eksport kasvanud. “Osal Eesti ettevõtetel läheb ka seetõttu hästi, et ülekuumenemise märke on Euroopas,” märkis Oja.

Kiire kasv ja tarbimine veab inflatsiooni, kus oma rolli mängib energiakomponent – eelkõige naftahinna kallinemine, aga ka küllaltki kuiv suvi, mis pärssis tugevalt Skandinaavia hüdroreservuaaride täituvust. See tegur kergitab elektri hinda juba praegu, kuna Eestis on ettevõtete elektrilepingud sõlmitud sageli turuhinnaga.

Tööturu puhul tõi Oja esile, et hõivemäär ehk töötavate inimeste osakaal Eestis on täistööajaga töötajate seas Euroopa kõrgeim ning näiteks teenindussektori töötajate palkamine on praegu keerulisem kui kümne aasta taguse buumi ajal. “Samas on hõiveküsitluse põhjal töötajate tootlikkus mõnevõrra paranenud, mis on ainus tee konkurentsivõime tõstmiseks, kuna Eesti tööjõu hind on liikunud pigem Lõuna-Euroopa riikide tasemele ning mitmes Ida-Euroopa riigis on tööjõud odavam kui meil,” ütles Oja.

Kokkuvõtlikult ei pea Oja Eesti majandust hetkel väga haavatavaks, kuna majanduses sisemisi vastuolusid ei ole. “Kinnisvarasektoris on näha kuumenemise märke, aga pangastatistika seda ei kinnita. Kõige suurem risk on rahvusvahelised kaubanduspiirangud: kui näiteks kõik riigid kehtestaksid kaubanduspiirangud ühe protsendi osas impordist, siis
kahandaks see Eesti SKT-d ühe protsendi võrra.”

SEB finantsjuhtide konverents toimus seoses Balti riikide finantsjuhtide uuringuga, mis toimus juba kuuendat korda. Uuringu fookuses on ettevõtete hinnang majandusolukorrale, peamised probleemid ning võimalused ärikeskkonnas. Käesoleval aastal osales uuringus 226 ettevõtet, kelle aastakäive ulatub vähemalt 20 miljoni euroni.

Allikas:  SEB Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll