Kilk mõisteti maksejõuetuse põhjustamises kolmandat korda õigeks

Tallinna ringkonnakohus mõistis juba kolmandat korda Rein Kilgi ja tema kaaskohtualused AS-i Pere maksejõuetuse põhjustamises õigeks, kirjutab Postimees.

Harju maakohus tunnistas 2018. aasta maikuus Kristjan Oolo, Rein Kilgi, Kaie Raigi ja Neeme Raigi süüdi juriidilisest isikust juhtorgani liikmena võlgniku vara põhjendamatus kinkimises, millega põhjustati võlgniku maksejõuetus.

Möödunud nädalal kolmandat korda ringkonnakohtule arutamiseks jõudnud süüasjas tühistati taas esimese astme süüdimõistev otsus.

Kuna õigeksmõistva kohtuotsuse korral jäetakse tsiviilhagi nõudeavaldus läbi vaatamata, tühistati maakohtu otsus ka osas, millega rahuldati pankrotis Lõuna Toiduainetööstuse AS-i, endise nimega AS Pere tsiviilhagi ning mõisteti süüdistatavatelt solidaarselt kannatanu kasuks välja 200 000 eurot.

Samuti mõisteti riigilt välja Rein Kilgi, Neeme Raigi, Kristjan Oolo ja Karl Liivapuu välja valitud kaitsjatele makstud tasud, kokku üle 125 000 euro, ütles kohtu pressiesindaja.

Ringkonnakohus leidis, et maakohus hindas uuritud tõendeid ebaõigesti ning süüdistatavatele etteheidetud AS Pere varalise seisundi kahjustamist, millega on põhjustatud võlgniku maksevõime oluline vähenemine, ei ole objektiivselt realiseeritud.

Ringkonnakohus asus seisukohale, et süüdistatavate tegevuses puudub karistusseadustiku kohaselt objektiivne kuriteokoosseis, seega puudub vajadus analüüsida nende poolt subjektiivse koosseisu realiseerimist võlgniku varalise seisundi kohustustevastasel kahjustamisel, mis eeldab otsest tahtlust, selgitas kohus.

Eelmisel nädalal tehtud õigeksmõistev otsus pole jõustunud ning Lõuna ringkonnaprokuratuur võib sellele kassatsiooni esitada 30 päeva jooksul, mis viiks vaidluse kolmandat korda riigikohtule arutamiseks, kui see kaebuse menetlusse võtab.

Riigikohus kirjutas ette, et kriminaalasja korduval arutamisel tuleb ringkonnakohtul käsitleda maakohtu argumenti, mille kohaselt olid Pere Pagar OÜ põhikirja järgi lubatavad vaid rahalised sissemaksed.

Ringkonnakohtu hinnangul näitasid uuritud tõendid üheselt, et kinnistute ja kaubamärkide müügilepingule pidi järgnema rahaline vastusooritus, mida ei toimunud.

“Pere Pagar OÜ asutamisel oli kokkulepitud üksnes rahalises sissemakses. Puuduvad mistahes tõendid, et AS Pere oleks oma osalust tütarettevõttes suurendanud, muuhulgas ka mitterahalise sissemaksega. Äriseadustiku nõuetele vastava osakapitali suurendamise otsust vastu võetud ei olnud. Seetõttu tuleb asuda seisukohale, et praegusel juhul ei olnud tegu mitterahalise sissemaksega,” märkis kohus.

Kohtu hinnangul ei muutunud AS Pere varade väärtus tütarühingus sajaprotsendilist osalust omades iseenesest, kuna see kasvas Pere Pagarile üleantava väärtuse võrra ja seda olenemata asjaolust, kas kokkulepitud ostu-müügihind oli tasutud.

AS Pere poolt Pere Pagarile 2012. aasta veebruaris tehtud müügilepingu tulemusena vara üleandmist, kahjustamist kui sellist ega võlgniku vara väärtuse ega maksevõime olulist vähenemist kohtus ei tuvastatud.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri esitas 2016. aastal viiele inimesele kriminaalsüüdistuse, mille kohaselt oli AS Pere 2012. aasta veebruaris olukorras, kus aktsiaselts ei olnud võimeline enam täitma oma kohustusi ning AS-i nõukogu liikmed Rein Kilk ja Kaie Kilk asutasid tütarettevõtte ja tõstsid sinna üle aktsiaseltsile kuuluvad kinnisasjad koos tehase sisseseadega ning kaubamärgid.

Samas jätsid nõukogu liikmed kindlaks määramata tehingu tingimused ning ei kontrollinud, millistel tingimustel juhatuse liige Kristjan Oolo kinnistud ja kaubamärgid võõrandab ning kas juhatus tagab võõrandajale müügihinna laekumise.

Süüdistuse kohaselt sõlmis aktsiaseltsi juhatuse liige nõukogu otsuse alusel varatu tütarettevõttega kinkelise iseloomuga kinnistute ja kaubamärkide müügilepingu alla vara turuhinna ning ostuhinna laekumist tagamata.

Kogu majandustegevuseks vajaliku vara võõrandamisega, millest aktsiaseltsile raha ei laekunud, põhjustati aktsiaseltsi maksejõuetus, mistõttu 2012. aasta oktoobris kuulutas kohus välja aktsiaseltsi pankroti, seisab süüdistuses.

Kristjan Oolot süüdistati selles, et Pere Pagar OÜ juhatuse liikmena aitas ta AS Pere nõukogu ja juhatuse liikmetel põhjendamatult kinkida võlgnikust ettevõtte vara.

Viienda menetlusosalise Karl Liivapuu suhtes lõpetas kohus kriminaalmenetluse 2017. aastal avaliku menetlushuvi puudumise tõttu

Rein Kilk on öelnud, et esitatud kriminaalasjas ta endal süüd ei näe.

Antud kriminaalasjas on riigikohus teinud kaks otsust, millega tühistas varasemad ringkonnakohtu õigeksmõistvad otsused.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll