Töökorralduse reeglite koostamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Vanas töö- ja puhkeaja seaduses olid rangelt reguleeritud töösisekorraeeskirjas kajastamist vajavad punktid. Uus TLS näeb üldsõnaliselt ette, et töölepingu kirjalikus dokumendis peavad sisalduma ka tööandja kehtestatud reeglid töökorraldusele (TLS § 5 lg 1 p 11). Sellest tulenevalt saab tööandja töökorralduse reeglid kehtestada konkreetselt oma ettevõtte eesmärkidest ja tegevusalast lähtuvalt.

Töökorralduse reeglid asendavad varasemad töösisekorraeeskirjad ning nende näol on tegemist tööandja sisemise töökorralduse kehtestamisega. Kui varasemalt  tuli töösisekorraeeskirjad kooskõlastada Tööinspektsioonis, siis töökorralduse reeglite puhul kooskõlastust enam vaja ei ole. Samas ei tähenda see, et töötajaid kehtestatud reeglitest teavitama ei peaks –  PEAB. Soovituslik on töökorralduse reegleid tutvustada töötajatele allkirja vastu.

Et neist reeglitest ka osapooltele kasu oleks peaks Töökorralduse reeglites sisalduma üldjuhul alljärgnev informatsioon:

  • töö algus- ja lõpuaeg;
  • tööpäevasisesed puhkepausid ja einetamisaeg;
  • töökohale sisenemise ja väljumise kord;
  • tööandja korralduste andmise kord;
  • töötajapoolne aruandmise kord;
  • tuleohutuse ja töötervishoiu nõuded;
  • kaitseriietuse ja vahendite kasutamise kohustus;
  • töökorralduse reeglite muutmise kord;
  • jm (loetelu ei ole lõplik)

Töökorralduse reeglite eesmärk on kehtestada poolte käitumisreeglid töösuhetes. Kõik töötajad peavad töökorralduse reegleid järgima. Reeglite mitte järgimine või eiramine võib tuua kaasa mõjuva põhjuse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks.

Töökorralduse reegleid ei pea küll iga töötajaga üksiti kooskõlastama, piisab ka  teavitamiseks, kui töölepingus on nimetatud töökorralduse reeglite asukoht, kust antud dokumendid on töötajale kättesaadavad.

PS!
Töökorralduse reeglid ei tohi rikkuda töötaja seaduslikke õigusi.
Sarnaselt töölepingu sõlmimisel kehtivatele heausksuse, selguse ja arusaadavuse põhimõtetele, tuleb neid silmas pidada ka töökorralduse reeglite koostamisel.

Näiteks ei oleks mõistlik nende reeglitega sätestada, et kõik raamatupidajad peavad kandma tööl sügava V lõikega pitspluuse ning seelikut, mille pikkuseks on 15 cm.  Või märkida lõuna pikkus näiteks nii: lõunaproduktide manustamise ja seeditavuse aeg moodustav 1/10 proportsionaalsest ööpäevasest töösuhte kehtivusajast jne jne

Tööandjal on õigus kehtestada töökorralduse reeglid ühepoolselt, mis annab tööandjale reeglite muutmisel operatiivsuse. Kuigi töökorralduse reeglite kehtestamisel ei pea neid kooskõlastama iga töötajaga eraldi, siiski tuleb teavitamise ja konsulteerimise kohustust silmas pidada tööandjal, kelle alluvuses töötab üle 30 töötaja (Töötajate usaldusisiku seadus, RT I 2007, 2, 6).

Kui Teil on olemas vanad töösisekorraeeskirja, siis võib need aluseks võtta uute reeglite kehtestamisel, kuid tuleb olla tähelepanelik ning kõrvaldada need sätted, mis on kehtiva seadusandlusega vastuolus.

Abistava dokumendinäidise saad tellida siit..

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll